Łódź moja miłość

2 lipca w Forum Inicjatyw Twórczych odbył się spektakl grany przez grupę aktorów 60+ z działającego przy Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Ponadczasowi. Spektakl z muzyką na żywo Łódź moja miłość to opowieść o Łodzi na przestrzeni wieków, pełna anegdot, interesujących historii, wierszy i piosenek.

Celem Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Ponadczasowi jest m.in. działanie na rzecz upowszechniania modelu aktywności twórczej i społecznej, upowszechnianie wiedzy o sztuce w szerokim tego słowa znaczeniu oraz aktywizacja środowiska seniorów, co z powodzeniem udaje się od blisko dziewięciu lat.

Ponadczasowi mają na swym koncie kilka sztuk teatralnych m.in. Pękające torby z papieru czy Jak pięknie żyć – ballada cygańska. Do Forum Inicjatyw Twórczych przyjechali ze spektaklem Łódź, moja miłość. Spektakl ten jest humorystyczną opowieścią o dziejach Łodzi na przestrzeni wieków. Mimo wątku humorystycznego, cały spektakl odnosi się do ważnych historycznych dat i wydarzeń. Widzowie mogli dowiedzieć się również kilku ciekawostek o Łodzi i łodzianach. Jedną z nich był dla wielu zaskakujący fakt, że to Polak stoi za marką „Max Factor”. W kraju nad Wisłą wciąż wie o tym niewiele osób, tymczasem Maksymilian Faktorowicz pochodzi z wielodzietnej, żydowskiej rodziny spod Łodzi. Od najmłodszych lat pragnął zostać artystą, jednak zanim spełnił swoje marzenie chwytał się różnych prac, aby wspomóc domowy budżet, będąc dzieckiem sprzedawał pomarańcze i cukierki w holu łódzkiego teatru.

Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu  Łódź moja miłość jest Aleksandra Czerczyńska, aktorami są niezwykle energiczni seniorzy, którym brak wykształcenia aktorskiego zupełnie nie przeszkadza, żeby prezentować się na scenie niezwykle profesjonalnie a przy tym wspaniale się bawić. Dobra energia i humor udzieliły się również parzęczewskiej publiczności, która cicho podśpiewywała znane przeboje prezentowane przez Ponadczasowych przy akompaniamencie skrzypiec i pianina.

Dominika Patyk

Dofinansowano ze środków programu „UTW-Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, w ramach projektu „Historia kina w… Parzeczewie” realizowanego przez Forum Inicjatyw Twórczych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *