Projekt O czym śpiewa Ziemia? Cykl wydarzeń edukacyjno – rozrywkowych realizowany przez Stowarzyszenie Pamięć – Tożsamość – Rozwój we współpracy z Forum Inicjatyw Twórczych dobiegł końca. Cykl wydarzeń poświęconych muzyce ludowej pięciu różnych krajów realizowany był od maja.
Projekt O czym śpiewa Ziemia? Cykl wydarzeń edukacyjno – rozrywkowych został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Każdy z bloków wydarzeń obejmował wykład i koncert. Wykłady dotyczyły muzyki ludowej wskazanych krajów, ich podstawowych cech i historii. Centralnym elementem każdego z wydarzeń był koncert prezentujący repertuar i styl wykonawczy danej tradycji. Dodatkowo Piotr Sankowski przetłumaczył na język polski po jednej piosence z repertuaru każdego z koncertów. Przetłumaczone utwory wraz z wersją oryginalną zostały wykonane podczas każdego koncertu.
Cykl wydarzeń edukacyjno – rozrywkowych otworzył koncert pn. Inspiracje folklorystyczne w muzyce polskiej. Artyści w składzie: Anna Szoszkiewicz, Marta Bednarek, Maciej Ćwikliński, Marcin Seweryński i Maciek Janecki zaprezentowali m.in. Dwa serduszka, Taniec, To i hola czy Koraliki w nowych aranżacjach przygotowanych przez Macieja Ćwiklińskiego. Koncert poprzedziły gościnne występy lokalnych zespołów śpiewaczych.
26 czerwca odbył się kolejny koncert, tym razem sceną sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych zawładnął hiszpański, muzyczny temperament. Zespół Spanish Selva zabrał zgromadzonych gości w energetyzującą podróż przy dźwiękach flamenco. Prezentowane utwory Lagrima, Romanze, Sarasate czy Espana Cani swym energetyzującym brzmieniem wypełniły salę, dobra energia unosiła się w powietrzu, a oklaskom nie było końca.
Wsłuchując się w śpiew Ziemi, nie da się nie usłyszeć meksykańskich rytmów. Meksykanie to bardzo umuzykalniony i temperamentny naród. Barwne stroje tylko podkreślają ich bogate, pełne emocji i ekspresji wnętrze. Trudno zatem o lepiej osadzony w tej kulturze element niż mariachi. Meksykańskie brzmienia zostały zaprezentowane podczas biesiady w Tęczowym siedlisku w Trojanach przez zespół El Mariachi Güero. Sebastian Klimas wprowadził nas w tematykę, prezentując prelekcję na temat muzyki meksykańskiej.
Pozytywna energia, dynamika, żywiołowość – tak krótko można określić kolejny koncert z cyklu O czym śpiewa Ziemia. Tym razem mieliśmy do czynienia z muzyką kolumbijską, a na scenie zaprezentował się zespół Cumbia Dropp.
Ostatnim elementem cyklu wydarzeń edukacyjno – rozrywkowych był koncert, który odbył się podczas obchodów 600-lecia nadania praw miejskich miejscowości Parzęczew. Bałkańskimi rytmami porwał uczestników jubileuszowej imprezy zespół Sharena. Bałkańska grupa folkowa od blisko dwudziestu lat wykonuje tradycyjne melodie z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii, doprawione cygańskim i żydowskim smakiem. Zespół wystąpił w składzie: Jan Trojanowski – flety, gitara, śpiew, Małgorzata Pałubska – skrzypce, śpiew Zofia Kolbe-Wojdyr – śpiew, gajda, darbuka, Paweł Stępień – akordeon, Łukasz Owczynnikow – kontrabas/gitara basowa, Maciek Dziedzic – perkusja.
Projekt oprócz waloru rozrywkowego miał też dużą wartość edukacyjną – zaproponowana forma połączenia muzyki z prezentacjami teoretycznymi podobała się publiczności, dlatego już dziś pracujemy nad kolejnymi projektami, które umożliwiłyby kontynuację cyklu wydarzeń.
Dominika Patyk