Kilka miesięcy temu w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Forum Inicjatyw Twórczych powstał Klub Filmowy. Głównym założeniem KF jest organizowanie projekcji, połączonych ze spotkaniami z twórcami filmowymi i ekspertami w dziedzinie kina. Wszystko po to, by zachęcić seniorów (ale nie tylko) do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym.
Założenie Klubu Filmowego zainicjował Jan Synowiec, który tak mówi o swojej inicjatywie: Film jest sztuką mego pokolenia, a kino świątynią tej sztuki. Chciałbym przybliżyć (albo tylko przypomnieć) seniorom w gminie Parzęczew bliską mi atmosferę oczekiwania na seanse filmowe i dyskusji o obejrzanych filmach. Podczas dotychczasowych spotkań organizowanych przez UTW daje się wyczuć gotowość seniorów do poszukiwania nowych form uczestnictwa w kulturze, a także, co nie jest bez znaczenia, potrzebę kontaktu i spotkań. Projekt „Historia kina w… Parzęczewie” jest właśnie reakcją na te postawy. Moją intencją jest również sprowokowanie grupy seniorów do porzucenie biernych form uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych na rzecz form wymagających działania i ujawnienia swych emocji.
Parzęczewski Klub Filmowy skupia się na projekcjach utworów o wysokich walorach artystycznych, poprzedzonych fachową prelekcją i zakończonych dyskusją. Jedno z takich spotkań, miało miejsce 20 maja w Tęczowym Siedlisku w Trojanach. Odbył się tam plenerowy pokaz filmu „Miasteczko” z 1958 roku w reżyserii Romualda Drobaczyńskiego. Gospodarzem wieczoru był Marek Barański – sołtys Trojan, który kilkadziesiąt lat mieszkał w Sieradzu – mieście, w którym rozgrywa się akcja filmu. Podczas jego wystąpienia dowiedzieliśmy się, że starszy brat Marka Barańskiego statystował w prezentowanym filmie, sam gospodarz z humorem powiedział, że on, jako ośmiolatek był czwartym reżyserem, piątym scenarzystą i najbardziej wymagającym krytykiem tego przedsięwzięcia.
Film „Miasteczko” opowiada historię prowincjonalnego miasta, przedstawionego w dniu odpustu, a w nim całą galerię postaci i kalejdoskop zdarzeń. Fabuła przedstawia kilka wątków, m.in. walkę o mieszkanie po zmarłej nauczycielce, zaloty wędrownego fotografa do wdowy, zatrzymanie żołnierza bez przepustki, strażaków urządzających wystawną pijatykę czy odpustowych przekupniów robiących świetne interesy. W pogodny rytm codzienności wplatają się gwałtowne wydarzenia, a każdy z bohaterów na swój sposób próbuje znaleźć miejsce dla siebie w przewrotnej rzeczywistości.
Kolejną inicjatywą Klubu Filmowego było zorganizowanie 27 maja projekcji w świetlicy wiejskiej przy OSP w Orłej. Mieszkańcy Orłej, ale też przyjezdni goście zobaczyli film „Cisza” z 2001 roku w reżyserii Michała Rosy. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w okolicach miejscowości Orła i Chociszew, a mieszkańcy tych wsi debiutowali w nim jako statyści.
Film „Cisza”, w którym główne role zagrali Kinga Preis i Bartosz Opania opowiada o historii Szymona – małego chłopca, który bawiąc się z kolegami, niechcący staje się sprawcą wypadku samochodowego, w którym giną rodzice kilkuletniej dziewczynki – Magdy. Ona sama wychodzi z katastrofy bez szwanku. To wydarzenie odciska niezatarte piętno na psychice chłopaka. Po latach Szymon i Magda wiodą zupełnie inne życie, on jest kolejarzem, ona pracuje w dużej firmie kosmetycznej. Magda nie pamięta właściwie niczego ze swojego dzieciństwa. Jej życie upływa pomiędzy pracą a dyskotekami techno, gdzie poznaje Szymona. Z całą pewnością nie jest to przypadek, Szymon bowiem przez lata próbował się czegoś dowiedzieć na jej temat, dręczony poczuciem winy. Początkowo niechętnie, potem coraz bardziej zafascynowana swoim wielbicielem dziewczyna odbywa niezwykłą wyprawę w przeszłość, aby wreszcie odkryć samą siebie.
Film „Cisza” otrzymał wiele nagród, w tym m.in. w 2001 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (nagroda za reżyserię dla Michała Rosy oraz nagroda za główną rolę kobiecą dla Kingi Preis), w roku 2002 na festiwalu filmowym, który odbywa się w czeskim uzdrowisku Karlowe Wary (MFF) – nagroda jury ekumenicznego dla Michała Rosy.
Parzęczewski Klub Filmowy planuje kolejne projekcje a także warsztaty z tworzenia filmów smartfonami, spotkania z twórcami oraz szerokorozumianą obsługą techniczną planu filmowego, a także wycieczki. Już dziś zapraszamy Państwa do Forum Inicjatyw Twórczych, gdzie 9 czerwca odbędzie się projekcja filmu „Bogowie” oraz spotkanie z prof. Jackiem Mollem – kardiochirurgiem dziecięcym, kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, uczniem Zbigniewa Religi.
Spotkania zrealizowano w ramach projektu „Historia kina w… Parzęczewie”, dofinansowanego ze środków programu „UTW – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Dominika Patyk