Czasy PRL-u są tymi, w których powstało wiele wspaniałych programów kulturalnych, seriali, filmów, teleturniejów. Cieszyły się dzieci, cieszyli się dorośli. Każdy znalazł coś dla siebie. W trudnych czasach Polski Ludowej telewizja była nierzadko oknem na świat. Niektóre programy przetrwały do dziś, a filmy i seriale z tamtego okresu podziwiane i wspominane są nie tylko przez tamtejsze pokolenie, ale również obecne.
26 kwietnia dr Agnieszka Barczyk-Sitkowska zabrała gości Cafe Forum na wycieczkę po programach kulturalnych w TVP Łódź.
Dr Agnieszka Barczyk-Sitkowska to absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz kulturoznawstwa (specjalność: filmoznawstwo) Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie pracownik Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego oraz kierownik Eksperymentalnego Laboratorium Reklamy UŁ. Zainteresowania naukowe Pani Agnieszki to telewizja i jej gatunki, reklama telewizyjna oraz wielokodowość sztuk audiowizualnych.
Dr Agnieszka Barczyk-Sitkowska przybliżyła zgromadzonym gościom temat kultury na antenach TVP Łódź. Dowiedzieliśmy się m.in., że niemal od początku wizytówką Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego były spektakle teatralne, realizowane zarówno na potrzeby własne, jak i dla Teatru Telewizji na antenę ogólnopolską. W Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym realizowane były również liczne programy rozrywkowe. Do najbardziej znanych należą: Muzyka lekka, łatwa i przyjemna Janusza Rzeszewskiego, czy realizowane z dużym rozmachem widowiska rewiowe z cyklu Dobry wieczór, tu Łódź, w których występowały gwiazdy estrady polskiej, jak i krajów bloku wschodniego.
Piątkowe wystąpienie połączone z prezentacją multimedialną było niezwykle interesujące, zgromadzeni goście otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania utrzymane w tematyce programów kulturalnych.
Dominika Patyk