Nie tylko strajki odgrywały istotną rolę w życiu opozycji czasów PRL-u. Ogromną siłę mieli też muzycy i kabareciarze. Opozycja artystyczna, szczególnie w latach 80. tworzyła niepowtarzalny klimat. Ciekawym zjawiskiem był rozkwit muzyki rockowej, która pozostawała w opozycji do systemu politycznego. 15 czerwca w Forum Inicjatyw Twórczych odbyło się niezwykłe spotkanie, które nawiązywało do wydarzeń, związanych z rockowym buntem przeciwko ustrojowi.
Lata 80. były początkiem nowej epoki w polskiej kulturze muzycznej i młodzieżowej. Jacek Kaczmarski, Perfect, Brygada Kryzys, Wojciech Młynarski, Maanam czy Tymon Tymański – to tylko niektóre nazwiska na rockowej scenie muzycznej tamtego okresu.
15 czerwca gościliśmy Tymona Tymańskiego w sali widowiskowej FIT. Tymon Tymański to jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny muzycznej. Podczas sobotniego spotkania nasz gość opowiadał o tym, że mimo zawirowań politycznych zawsze starał się połączyć swoje muzyczne zainteresowania z czasem i miejscem, w którym się znajdował. Muzyka w tamtym czasie była nie tylko sposobem na wyrażenie siebie i swoich opinii, ale także formą buntu wobec rzeczywistości i próbą stworzenia alternatywnej wersji świata. Tymański, jak wielu innych artystów tamtego okresu starał się uciec od obowiązujących reguł narzucanych przez ustrój polityczny i udawało się to dzięki muzyce. Jak sam mówi, muzyka jest prawdą, jest metafizyczna, jest czymś niepowtarzalnym. To nie sztywne ramy, nie nuty na pięciolinii, to przekaz płynący z serca.
Tego wieczoru na scenie FIT gościliśmy również Irka Wojtczaka, którego łączy z Tymonem Tymńskim przyjaźń oraz wiele wspólnych projektów artystycznych. Wspomnienia obu artystów, przeplatanie utworami muzycznymi w nowych, zaskakujących i spontanicznych aranżacjach stały się prawdziwym, emocjonalnym rollercoasterem.
Podczas sobotniego spotkania odbyła się również projekcja filmu „Beats of Freedom – zew wolności”. Nie przez przypadek wybrano akurat ten dokument. Film przedstawia bowiem rozwój muzyki rockowej w Polsce, począwszy od koncertu zespołu The Rolling Stones w Warszawie, w 1967 roku, aż do upadku komunizmu w 1989 roku. Leszek Gnoiński i Wojciech Słota opowiadają o czasach, kiedy to życie w Polsce kontrolował reżim. Muzyka rockowa stała się wtedy swego rodzaju fenomenem, zjawiskiem społecznym, przestrzenią ludzi wolnych.
Niezwykłe muzyczne spotkanie z Tymonem Tymańskim i Irkiem Wojtczakiem oraz projekcja filmu sprawiły, że ten wieczór na długo zostanie w naszej pamięci. Było to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Dekady PRL”, realizowanego ze środków Unii Europejskiej.
Dominika Patyk