Rower Urbaniaka

30 czerwca gościem Klubu Filmowego działającego przy Forum Inicjatyw Twórczych był Michał Urbaniak! Pretekstem do spotkania była projekcja filmu „Mój rower”, w którym wybitny muzyk zadebiutował jako aktor.

 „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego opowiada o trzech pokoleniach mężczyzn: dziadku Włodku, ojcu Pawle i synu Maćku, mieszkający w innych częściach Europy, którzy spotykają się po latach, by odnaleźć zaginioną babcię. Zadanie staje się okazją do pokoleniowego pojednania. Jak czytamy na portalu edukacjafilmowa.pl „Trasa wyprawy trójki mężczyzn po żonę Włodka prowadzi z Łodzi do Puszczy Augustowskiej. Podróż ta dla każdego z nich oznaczać będzie zarówno duchowe przemierzanie własnego życia, jak i dążenie do wzajemnego spotkania – otwarcia się na siebie, pogodzenia, zaakceptowania, w końcu – szczerego obdarzenia się uczuciem.” W filmie nie brakuje zabawnych scen i dialogów, ale jest też mnóstwo momentów do refleksji.

Wydarzeniem towarzyszącym projekcji było spotkanie z Michałem Urbaniakiem – urodzonym 22 stycznia 1943 w Warszawie wybitnym saksofonistą, skrzypkiem jazzowym, kompozytorem i aranżerem, który grał między innymi w zespołach Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy i Milesa Davisa.

Rozmowę z artystą przeprowadził Jan Synowiec – pomysłodawca i założyciel parzęczewskiego Klubu Filmowego. Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się jak Urbaniak stawiał pierwsze kroki na planie filmowym u boku Artura Żmijewskiego, który jak wspomina artysta udzielił mu jednej wskazówki, mówiąc: Michał, ty już wszystko wiesz, wszystko to przeżyłeś. Nic nie musisz grać. Po prostu odpowiadaj na pytania. Nie mogło także zabraknąć pytań o muzyczne dokonania Michała Urbaniaka, między innymi o współpracę z Milesem Davisem. Nigdy nie planowałem, że będę z nim nagrywał, ale też nie byłem specjalnie zaskoczony – zespół, który mu towarzyszył, dwa miesiące wcześniej grał ze mną. Marcus Miller miał 15 lat, Bernard Wright tylko 13. W ciągu godziny nagrałem trzy solówki. Następnego dnia przyszedłem do studia, Miles siedział przy fortepianie z trąbką w rękach. Odłożył ją i zapytał gestem, kim jestem. „How did you play?” – odezwał się Miles. „I think the way you wanted” – odpowiedziałem. „Yeah” – zareagował, a potem zaczął mi masować kark. Pobeczałem się.”

Michał Urbaniak wraz z małżonką – Dorotą Palmowską Urbaniak, która jest jednocześnie menagerem artysty opowiedzieli również o jubileuszowej, XV edycji projektu  Urbanator Days 2022, która odbędzie się w Poznaniu. Od 15 lat Urbaniak zaprasza do współpracy fantastycznych muzyków z USA i Anglii, którzy pomagają poczuć wolność w życiu i muzyce. Razem z Michałem Urbaniakiem wystąpią m.in: Michael Patches Stewart, Reggie Washington, Frank Parker, Mario Forte. Jazzman określa projekt jako „antyszkolenie, które propaguje muzykę rytmiczną, czasem zwaną jazzem”. Koncert będzie zwieńczeniem warsztatów Urbanator Days, w których biorą udział amatorzy, studenci, uczniowie szkół muzycznych, jak i inni utalentowani ludzie, którzy chcą grać, śpiewać lub rapować niezależnie od wykształcenia i stopnia zaawansowania muzycznego, ale także celebracją maksymy Michała Urbaniaka: „Don’t play the music. Let’s the music play”.

            Spotkanie z tak wybitnym artystą to niebywała gratka. Potwierdzeniem tego była wypełniona po brzegi sala widowiskowa FIT. Po spotkaniu nie zabrakło rozmów, zdjęć i autografów.

Dominika Patyk

 

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Klub Filmowy – Parzęczew” realizowanego z Programu Operacyjnego Upowszechniania Kultury Filmowej. II Inicjatywy Filmowe sfinansowanego z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *