Co to jest dysonans poznawczy, jak działa manipulacja językowa i czy sztuka przekonywania kogoś do własnych racji może być nieprzyjemna w skutkach – tego i innych rzeczy dowiedzieli się członkowie Parzęczewskiego Klubu Seniora na pierwszym spotkaniu, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Inauguracyjne spotkanie Parzęczewskiego Klubu Seniora w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się w czwartek, 17 maja o godzinie 18:00 w Forum Inicjatyw Twórczych. Dwugodzinne warsztaty prowadziła dr Agnieszka Barczyk – Sitkowską – wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizująca się między innymi w naukach o komunikowaniu – perswazji i manipulacji.
Często osoby starsze postrzegane są jako słabe, bezbronne i niezaradne, potrzebujące pomocy, rzadko wychodzące z domu, niechętne do aktywności społecznej. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna — ludzie powyżej 50 r.ż. mają ogromny potencjał, który może i powinien być wykorzystany. Z takiego właśnie założenia wyszli pomysłodawcy Parzęczewskiego Klubu Seniora, powołanego kilka miesięcy temu przy Forum Inicjatyw Twórczych – Małgorzata Synowiec i Bogdan Wydrzyński. Zajęcia z perswazji i manipulacji zorganizowane w ramach realizowanego z Uniwersytetem Łódzkim projektu udowodniły, że parzęczewscy seniorzy są bardzo aktywni, czynnie uczestniczą w warsztatach, zabierają głos i chętnie współdziałają podczas zajęć grupowych. Czwartkowe spotkanie przyczyniło się do integracji społeczności lokalnej seniorów, którzy wyszli z FIT-u bogatsi o nową wiedzę dotyczącą technik manipulacji.
Dominika Patyk